Jump to content
Capolinea | Yenilikçi Bilgi Veritabanı
Sign in to follow this  
Tayfun

Seo'nun Algoritmaları Ne Zaman Değişir?

Recommended Posts

Arama Motoru Optimizasyonu Değişim Evresi
 
Arama motoru optimasyonu için belli bir tarih belirtmek, 1 yıl önce Cuma günü kahvaltıda ne yedin demek gibi bir durumdur. Herkes neden hayatta olduğunu az çok biliyor, hayatta kendisine ait bir görev olduğunu kestirebiliyor. Arama motoru bir hayli uzun ömürlü ve sık aralıklarla değişkenlik gösteren bir durumdur. Aranan kelimelerin sonuçları, insanların arama yaptıkları içeriklerle karşılaştırılırsa da, aramaları düzenlettirmek için web sitesi kullanıcılarının içerikleri defalarca kez kullanmalarına sebebiyet verir. Seo değişim süreçleri bu nedenle şu zaman itibari ile değişiyor demek doğru bir söz olmaz. Günümüzde ise makale yazmak arama kriterlerinde rakiplere göre ön sıralara yerleşmede en etkin yoldur.

Önemli Arama Motoru Güncellemeleri
  • Panda güncellemesi,
  • Penguin güncellemesi,
  • Pirate güncellemesi,
  • Hummingbird güncellemesi,
  • Rank brain güncellemesi,
  • Possum güncellemesi,
  • Fred güncellemesi

Yukarıda sıralı bir şekilde saymış olduğumuz güncellemeler Google yeni algoritma düzenleridir.
Panda güncellemesi; Web sitelerinin içeriğini inceleyerek, profesyonelliğinin ölçümünü yapar. Çok hızlı bir işlevi olmamasına rağmen, gözle görünecek şekilde etkinliği de dikkatten kaçmamaktadır.

Bu algoritma kuralında güvende kalabilmek için, web sitesinin içeriğinde alıntı kelimeler var mı, yok mu, düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir.

Web sitesi içerisinde yer alan görsellerde alıntı olmamalıdır. Özgün resimler kullanılmalıdır.

Penguin güncellemesi;  Gerçek gibi gözükmeyen linkleri algılayıp, o linklerin Google üzerinde sıralama yaparken sıralamasını gerilere atması işlevidir. Bunu kullanırken, web sitenize arama motoru tarafından ceza uygulanması an meselesidir.

Pirate Güncellemesi; İçeriğinde birden fazla telif hakkı bulunan sayfaları, geri planda tutmak için geliştirilmiştir.

Hummingbird Güncellemesi; Anahtar kelime işlevinden ziyade, Google yapay zeka sayesinde, arama yapan kullanıcının yaptığı arama sonuçlarına en yakın verileri karşısına çıkarmada etkin bir yöntemdir.

Rank brain Güncellemesi; Bu güncelleme sistemini makine sistemine benzetebiliriz. Bir sitenin başka bir örneğini ele alır ve ona göre sonuçlar çıkartır.

Possum Güncellemesi; Google tarafından ortaya çıkarılan son gelişmelerden birisidir diyebiliriz bu özelliğe. Örnek verecek olursak; Afyon’da bir tesisatçı aranıyor, İstanbul ilinden bir tesisatçının bilgileri çıkıyor arama kriterlerinde.

Fred güncellemesi; Google ortaya çıkarmış, fakat daha eksiklerini tam manasıyla gidermemiştir. Dezavantajı ise, reklamlardan gelir elde etmek isteyen blog tarzı sitelere cezai işlemler uyguladığı görülmüştür.
 
Tüm bu güncelleme süreçlerinden web sitemizin ne kadar zaman etkisinde kaldığını kestirebilmek için, aylık düzenli olarak organik kullanıcı trafiğini takip etmemiz gereklidir. Ayrıntılara dikkat edersek, bu güncellemelerden maksimum fayda sağlamış olacağız.
 
Tüm hakları capolinea.org'a aittir, izinsiz yayınlanamaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×